Domů Itálie rome
Římě

Půjčení auta v Římě

Řím (italsky a latinsky: Roma) je hlavním městem Itálie. Město zabírá oba břehy řeky Tibery v Lazio. V minulosti byl hlavním městem římské říše, která řídila velkou oblastí v Evropě a kolem Středozemního moře. Po pádu římské říše i nadále sloužit jako centrum katolické víry křesťanské.

Řím sám 2,7 milionu obyvatel žije. Města a obce v okolí to o milionů obyvatel žijí déle. Downtown rozpětí mezi sedm kopců východně od Tibery. Přes řeku je nyní Vatikán Hill patří také do Říma (s výjimkou Vatikánu.)

Pronájem aut Řím

Známé rčení praví, že „všechny cesty vedou do Říma", a to z dobrého důvodu. Řím (2,7 milionů obyvatel) se rozkládá ve střední části Itálie na březích řeky Tibery. Řím je živoucí historií. Má v sobě 2 500 let od svého založení, přes doby Římské říše, přes období renesance a baroka až po historii zcela nedávnou, a to z něj činí jedno z nejúžasnějších velkoměst světa. Koloseum, Svatopetrská bazilika, poklady Vatikánu, Fontána di Trevi a Španělské schody - to vše je zde a ještě mnohem víc.

Řím představuje ideální výchozí bod pro výlety na jih i sever Itálie.

Pokud do Říma letíte, uvítá Vás jedno ze dvou velkých letišť: buď Fiumicino, které se nachází 35 km jihozápadně od města a je určeno pro mezinárodní lety, nebo Ciampino (12 km jihovýchodně od města), jež je cílem především nízkonákladových a charterových letů. Společnost Ofran působí na obou letištích a prostřednictvím několika půjčoven aut i v dalších velkých centrech ve městě. Díky výhodnému umístění a dobrému napojení na hlavní trasy si mohou klienti společnosti Ofran naplánovat svůj pobyt v hlavním městě Itálie tak, aby jim co nejvíce vyhovoval.

Hustota dopravy a provozu v Římě je značná a zaparkovat není snadné, ale ve městě existuje okruh (Grande Raccordo Anulare) pouhých 10 km od centra. Z okruhu snadno najedete na výpadovky z Říma. Ten, kdo míří na jih do Neapole, by měl použít A24 východním směrem a pokračovat po dálnici A1. Je-li Vaším cílem Toskánsko a Florencie, jeďte na sever také po dálnici A1. Vydáte-li se přes pevninskou pahorkatinu k Jaderskému moři, pojedete po A24 východním směrem. Všechny trasy uvedené zde jako příklad jsou zpoplatněné.

Některé části historického centra v Římě jsou pro vozidla bez zvláštního povolení úplně uzavřeny. Takové oblasti se nazývají ZTL (Zone a Traffico Limitato) a jejich hlavním účelem je podpořit používání prostředků veřejné hromadné dopravy a chránit staré město. Jde o velkou oblast (4,2 km2), jež zahrnuje většinu turisticky nejpřitažlivějších míst. Vjezdy do oblasti ZTL jsou vyznačeny a snímají je kamery. Pokud do nich vjedete, pravděpodobně Vás policie bude pokutovat.

Pokud se Váš hotel nachází uvnitř zóny ZTL a přejete si vjet to této oblasti autem, existuje způsob, jak toho dosáhnout, aniž byste platili pokutu. Informujte hotel o tom, kterou půjčovnu aut využíváte, kdy si hodláte vyzvednout auto, sdělte jim číslo SPZ a také zamýšlenou délku Vašeho pobytu. Hotel zajistí potřebná povolení. Až vjedete do oblasti ZTL, budete moci zaparkovat v garážích nebo na ulici (v modře vyznačených zónách jde o placené stání s hodinovou sazbou, zatímco v bíle vyznačených místech je parkování bezplatné).